Je úplně jedno, co chceš. Důležité je, aby tě to dělalo šťastným!

Skandál Jezuitů a Píseň za chudého chlapce

1. února 2010 v 23:36 | Nicolette |  Blog a ostatní
Něco, co mě zaujalo:

Skandál s jezuitskými učiteli: zneužívali děti na více německých školách


Skandál se sexuálním zneužíváním žáku na jezuitských školách se rozrůstá. Zatímco minulý týden se hovořilo jen o prestižním berlínském jezuitském gymnáziu Canisius-Kolleg, v pondělí nejvyšší představitel řád v Německu provinciál Stefan Dartmann uvedl, že další případy se objevily v Hamburgu, Göttingenu, Hildesheimu, ale možná také v Chile a ve Španělsku.
Na berlínském gymnáziu bylo v letech 1975 až 1983 podle posledních zpráv zneužito 22 dětí a mladistvých. Zneužili je dva páteří, kteří na škole učili, uvedla berlínská prokuratura.
Dartmann se na tiskové konferenci v budově gymnázia Canisius-Kolleg omluvil: "Prosím o odpuštění za to, že odpovědní z řádu tehdy opomněli nezbytné a detailní prověření a přiměřeně nereagovali," prohlásil nejvýše postavený jezuita v Německu. Řád o zneužívání věděl, ale nic nepodnikl
Rituály nadměrných fyzických trestů
Rozšíření na další školy a do zahraničí souvisí s tím, že jeden z podezřelých, Wolfgang S., v letech 1975 až 1984 učil němčinu, náboženství a tělocvik nejen na berlínském gymnáziu, ale také na jezuitských školách v Hamburku a v St. Blasienu ve Schwarzwaldu. Pak působil ve Španělsku a v Chile.
V Chile, kde nyní žije, se v roce 1991 ke svým činům přiznal vedení řádu. Uvedl, že se zneužívání dopustil i v Hamburku a v St. Blasienu. "Existují navíc jasné důkazy, že do roku 1990 překračoval zákon i v Chile a Španělsku," dodal Dartmann, podle něhož se dopouštěl "rituálů s nadměrnými tělesnými tresty".
Druhým podezřelým je otec Peter R., který na berlínském gymnáziu působil v letech 1972 až 1981 jako učitel náboženství. Poté pracoval s mládeží v Göttingenu a v Hildesheimu. V roce 1981 se berlínští žáci obrátili na vedení školy v otevřeném dopise a zažádali o pomoc. Kritizovali podivnou sexuální výchovu na škole. I v Hildeshaimu na konci osmdesátých let byly na jeho chování stížnosti, stěžovala si matka jedné z dívek, že ji obtěžoval, i když nedošlo ke znásilnění.
Gymnázium Canisius-Kolleg je výběrový soukromý katolický ústav. Mezi jeho absolventy patří i řada úspěšných obchodníků a politiků.
Odhalení sexuálního zneužívání žáků na této škole není prvním případem tohoto druhu v Německu. Na rozsáhlé zneužívání dětí v nedávné době upozornila také vládní komise v Irsku, kde se ho od 30. let minulého století dopouštěli katoličtí duchovní a vychovatelé; jejich nadřízení to mnoho let kryli. (zdroj)

Tak tento článek, který se objevil dnes na serveru Novinky.cz je pro Jezuitský řád hodně kompromitující, i když je to otázka minulosti...tedy doufejme.
Asi všem je totiž všeobecně známo, že tohle se v historii Jezuitských škol neděje prvně. Historie zná hodně dalších případů. Ale to je historie dávno minulá.
Tento článek mi zároveň něco připoměl.

Nedávno jsem večer přepla TV na program Film+, kde shodou okolností začínal film s názvem Píseň za chudého chlapce.(Song for a Raggy Boy, Irsko, VB 2003)
Film založený na skutečné události.
Rok 1939, do irské nápravné katolické školy přichází nový učitel. William Franklin (Aidan Quinn) se právě vrátil jako voják ze španělské občanské války, jeho čestný přístup k žákům a snaha o rovnoprávnost se nestřetává s přílišným nadšením hlavně ze strany bratra Johna (Iain Glen). Ten si u chlapců vybudoval respekt zavedením nekompromisních pravidel a častými tělesnými tresty. Franklin postupně zjišťuje i to, co by mělo navždy zůstat skryto za školními zdmi a navzdory dobrým vztahům se žáky, začíná pochybovat, zda-li je pro podobné zaměstnání tím pravým. Mlácení, často bezdůvodné, zneužívání a ponižování na straně jedné, vzájemné porozumění, respekt a snaha rozvíjet skrytý talent na straně druhé. Drsný střet dvou odhodlaných mužů je na spadnutí.

Tohle není žádná obecná škola. I když se občas najde nějaká dobrá duše, pořád zde budou sadistické svině, které buď nikdy, anebo příliš často zakusily bolest, jakou způsobují svým svěřencům. Bít chlapce koženým páskem přes obličej, tomu se říká špatná výchova a nezbývá doufat, že se najde nějaký princ bez království, který - i za cenu vlastního utrpení - otevře ostatním oči. A pak z toho logicky bude skandál v katolické škole.

Píseň za chudého chlapce není prvním ani poslední filmem, který se zaobírá nekalými praktikami některých "bratrů" v různých nábožensky orientovaných školách, čím se tedy liší od ostatních? Řekněme, že odlišnost není nezbytnou součástí úspěchu. Snadno odhadnete, která postava se ve které chvíli zachová jakým způsobem a kam celý film směřuje (těch posledních pár vteřin jsem však stejně byl napjatý jako struna).

S trochou nadsázky můžeme hovořit o dobře zrežírovaném klišé. Scény veselejší jsou umně střídány s těmi méně veselými, až depresivními. Na naše emoce není příliš naléháno, tak nějak se očekává, že přijdou samy.

Školy jako byla výše uvedená existovaly v Irsku až do osmdesátých let a je těžké věřit, že se v nich i nadále nedějí stejná zvěrstva. Římskokatolická církev se od podobných případů distancovala a vinu přisuzuje jedinci, jenže není problém spíše v jejím přístupu? Zvrhlíci nacházející útočiště pod ochranou církve, kde mohou dát plný průchod svým choutkám a vše "smít" několika otčenáši. Do zobrazovaných extrémů pochopitelně nedojde každý případ zneužívání, ale je vysoce pravděpodobné, že těch skrytých, doposud neodtajněných, třeba ještě horších, jsou stovky.(Tady najdete celý článek.)


Tento film ve mě zanechal velký dojem a asi na něj budu vzpomínat ještě dlouho. Je to jeden z těch takzvaně "béčkových" filmů, které jsou ale podle mého názoru dost nedoceněné. Tento film mi dal mnohem více než většina filmů, které jsem viděla nedávno a které teď běží v kinech (nenarážím na nic konkrétního).
Rozhodně doporučiji shlédnout.

Abych to vše uzavřela nějakým rozumným způsobem...zeptám se tedy.
Je minulost opravdu minulostí? Často se totiž stane, že nás minulost dožene. Co když najednou vyplave na povrch něco, co zrovna dobré není. Zlo je všude, jen není většinou tak dobře vidět.
Ale jelikož jsem optimistka, tak budu věřit, že se to nestane a toto jsou záležitosti dob minulých. Věřme.

PS: Byla bych ráda za vyjádření vašeho názoru v komentářích.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Vampire Girll SB Vampire Girll SB | Web | 2. února 2010 v 14:54 | Reagovat

ahojky SBénko...byla jsem dlouho pryč, já vím a proto dodržuji slib, který jsem dala....návštěva

2 Lemonie Lemonie | Web | 3. února 2010 v 20:27 | Reagovat

Ten film mi něco říká, i když jsem ho asi neviděla.
Tyhle případy jsou strašný, ale trochu bych se asi zastala postoje církve, protože tohle podle mě JE věc jednotlivce. Nemůžeme obviňovat církev za to, že to někdo nemá v hlavě v pořádku. Chodím taky na církevní školu a když to řeknu nadneseně, tak se mě vážně nikdo nepokusil znásilnit ani nic podobného :D:D:D.
K tvým otázkám.. Myslím, že už jsem se částečně vyjádřila na svém blogu, čili nevím, co bych k tomu ještě dodala ;-)

3 EMO†Teruška EMO†Teruška | Web | 5. února 2010 v 15:56 | Reagovat

Rozhodně bych si nepomyslela, že se něco takového děje na církevních školách, ale je to prostě hnus.

4 Seina Seina | Web | 5. února 2010 v 16:24 | Reagovat

Ahoj, máš u mě diplom =)

5 Seina Seina | Web | 9. února 2010 v 18:53 | Reagovat

Tak zase píšu: u mě je další kolo soutěže Hádej! máš možnost získat další body.

6 Vampire Girll SB Vampire Girll SB | Web | 10. února 2010 v 14:34 | Reagovat

Tak tenhle filme se nenechám ujít, ať vím, co se dělo, ještě než jsem se narodila xD

....SBénko, po dlouhé době se vracím, ale ke konci týdne znovu odjíždím.... + prosím, hlásni pro mě v SONH na stránce:

http://avrilqa-the-best.blog.cz/1002/sonh-4-kolo#komentare

předm MOC děkuji

a omlouvám se, že jsem sem poslední dobu moc nechodila

7 Seina Seina | Web | 12. února 2010 v 15:35 | Reagovat

Ahoj máš u mě opět diplom.

8 pokacek100 pokacek100 | Web | 13. února 2010 v 10:02 | Reagovat

Ahojky, začlao 4. kole Mega soutěže Blog a Blogař roku 2010-sleduj můj blog!

9 MyshQa MyshQa | E-mail | Web | 27. února 2010 v 16:59 | Reagovat

"Tady ti něco posílám. Když právě začínáš číst tohle, nepřestávej,
nebo
# # se
# #  # #  ti stane něco špatného. Jmenuji se Daisy, je mi 7let, mám blond vlasy
a
# #  # #  děsivé oči. Nemám uši a nos, jsem mrtvá. Pokud tohle nepošleš 15
lidem,
# #  # #  zjevím se dnes večer u tvé postele s nožem a zabiju tě !!! Tohle není
# #  # #  vtip !!! Něco dobrého se ti stane v 15:22 - někdo ti zavolá, nebo k
# tobě
# #  # #  promluví a řekne ti -  MILUJI TĚ !!!  P.S. : NEPORUŠ TO ...  Sory, že
# ti
# # to
# #  # #  posílám ! Posílám to ze strachu ! Ne o sebe, ale o své blízké. Tento
# # dopis
# #  # #  pochází z Venezuely. Byl vyslán, aby změnil tvůj život a udělal tě
# #  # #  šťastnější. Pošli to 20 lidem do 96hodin. Změny se dočkáš do 5 dnů.
# Alena
# #  # #  Kovaříková, která to poslala 22 lidem vyhrála auto. Erik, který
tomuto
# #  # #  dopisu neuvěřil dostal do 5 dnů rakovinu  !!!..."
# #  # #  !!! VYJDE TO??? !!!

10 Director Director | Web | 16. srpna 2011 v 16:08 | Reagovat

jsem tenhle film videla, líbil se mi, ale smutne toskončilo...jinak pěkný blog.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama